O`zbekistonda uran qazib olish 7000 tonnagacha o`sdi, zaxiralar 139 ming tonnaga baholandi
2025 yilda O‘zbekistonda 7000 tonna uran qazib olindi, aniqlangan zaxiralar hajmi esa 139 ming tonnaga yetdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati uran sanoatini rivojlantirish rejalari ko‘rib chiqilgach ma’lum qildi.
Jahon yadro assotsiatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilda 4000 tonna qazib olingan bo‘lsa, uran ishlab chiqarish 75% ga oshdi.
Tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri o‘rinbosari Ural Yusupov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida joriy yilda bir qator konlarda qazib olish ishlarini boshlash va jadallashtirish topshirilganini ma’lum qildi.
Joriy yilda “Arnasoy” (Jizzax viloyati), “G‘arbiy Qizilkok”, “Janubiy Jongeldi” (Navoiy viloyati) va “Sharqiy Agron” (Samarqand viloyati) konlarini o‘zlashtirish boshlanishi rejalashtirilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, qazib olish hajmi oshishi kutilayotgani sababli uranni qayta ishlash quvvatlarini kengaytirish zarur.
“Dunyoda xomashyo va mahsulot yetkazib berish zanjirlarida uzilishlar kuzatilayotgan bir paytda, ushbu sohani jadallik bilan rivojlantirish vazifasi qo‘yildi”, — dedi u.
“Arnasoy” konini o‘zlashtirishni jadallashtirish bo‘yicha alohida topshiriq berilgan. Investitsiya loyihasining umumiy qiymati 150 mln dollarni tashkil etadi va “joriy yil iyul oyidan uran qazib olishni boshlash bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi”, dedi Ural Yusupov.
“Arnasoy konini o‘zlashtirish uchun 68 km avtomobil yo‘llari va 110 km yangi elektr uzatish liniyalari qurilishi rejalashtirilgan”, — dedi u.
Bundan tashqari, barcha loyihalar bo‘yicha texnik-iqtisodiy asoslarni ishlab chiqish va yangilashni jadallashtirish topshirildi. Uran ishlab chiqarishni texnologik jarayon uchun muhim bo‘lgan sulfat kislotasi bilan barqaror ta’minlash maqsadida Navoiy viloyatida qurilayotgan sulfat kislotasi zavodini joriy yilda ishga tushirishni tezlashtirish topshirildi.
Shuningdek, Zaravshon Industry korxonasiga o‘zining sulfat kislotasi ishlab chiqarish zavodini ishga tushirishni jadallashtirish bo‘yicha aniq muddat va ko‘rsatmalar berildi.
Taqqoslash uchun: dunyodagi yirik uran ishlab chiqaruvchilardan biri bo‘lgan Qozog‘istonda ishlab chiqarish hajmi 25,8 ming tonnani tashkil etdi.

Добыча урана в Узбекистане выросла до 7000 тонн, запасы оценены в 139 тысяч тонн
В 2025 году в Узбекистане было добыто 7000 тонн урана, а объём выявленных запасов достиг 139 тысяч тонн. Об этом сообщила пресс-служба президента по итогам рассмотрения планов развития урановой отрасли.
Производство урана увеличилось на 75%, если полагаться на данные Всемирной ядерной ассоциации, которая сообщала о добыче в 4000 тонн в 2024 году.
Заместитель министра горнодобывающей промышленности и геологии Урал Юсупов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил, что в текущем году поручено запустить и ускорить добычные работы на ряде месторождений.
В этом году планируется начать освоение месторождений «Арнасай» (Джизакская область), «Западный Кизилкок», «Южный Жонгелди» (Навоийская область) и «Восточный Агрон» (Самаркандская область).
По его словам, в связи с ожидаемым ростом объёмов добычи отмечена необходимость увеличения мощностей по переработке урана.
«В условиях, когда в мире наблюдаются сбои в цепочках поставок сырья и продукции, поставлена задача ускоренного развития данной отрасли», — отметил он.
Отдельное поручение дано по ускорению освоения уранового месторождения «Арнасай». Общая стоимость инвестиционного проекта оценивается в 150 млн долларов, и «даны чёткие указания начать добычу урана с июля текущего года», сообщил Урал Юсупов.
«Для освоения месторождения „Арнасай“ планируется строительство 68 км автомобильных дорог и 110 км новых линий электропередачи», — отметил он.
Кроме того, поручено ускорить разработку и актуализацию технико-экономических обоснований по всем проектам. Для стабильного обеспечения уранового производства серной кислотой — ключевым сырьём в технологическом процессе — поручено ускорить ввод в эксплуатацию сернокислотного завода в Навоийской области, который должен быть запущен в текущем году Узбекским технологическим металлургическим комбинатом.
Также предприятию Zaravshon Industry даны конкретные сроки и указания по ускорению запуска собственного завода по производству серной кислоты.
Для сравнения: в Казахстане, который является одним из крупнейших производителей урана в мире, добыча составила 25,8 тысячи тонн.